Povodom obeležavanja 24. marta, Dana sećanja na poginule u NATO bombardovanju u kasarni Jugovićevo održan je komemorativni skup jedinica iz garnizona Novi Sad. Pored garnizona Novi Sad, vence na spomen obeležje položile su delegacije Grada Novog Sada, Pokrajinske vlade, Skupštine AP Vojvodine, Južno-bačkog upravnog okruga, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, ORVS-a Grada Novog Sada, SUBNOR-a Novi Sad, udruženja Ratnih veterana i Vojnih penzionera kao i porodica poginulih pripadnika Vojske Srbije.
– Novi Sad pamti teških 78 dana i seća se svih žrtava, naših sugrađana i naših sunarodnika. Sećamo se i svih pripadnika Vojske i Policije, sećamo se i žalimo za civilnim žrtvama, za 79 dece koja su poginula u akciji, koju je samo monstruozni um mogao da nazove ”Milosrdni anđeo”. Pamtimo da smo bili kažnjeni jer smo branili svoje, a i danas trpimo posledice događaja od pre 18 godina, i danas neki među nama pokušavaju da nam objasne da smo to zaslužili i da treba da se stidimo što smo branili svoju državu. Ali Srbija se menja i čini sve da se takve stvari nikada ne ponove. Danas u Novom Sadu popravljamo stare i gradimo nove mostove, Republika, Pokrajina i Grad grade novu zgradu javnog servisa, čije rušenje je bilo posledica kažnjavanja medija u Srbiji. Imamo novu snagu u Srbiji i neophodno je da je čuvamo, a to činimo sećajući se onih koji su nam to omogućili – naglasio je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, koji je zajedno sa predsednikom Skupštine Grada Novog Sada Zdravkom Jelušićem položio venac na spomen obeležje.
Brigadni general Željko Petrović rekao je da poginuli u NATO bombardovanju nikada neće biti zaboravljeni.
– Dokle god bude nas, i dokle god ih se budemo sećali, njihove žrtve neće biti uzaludne – istakao je Petrović.
Potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević kazao je da je odavanje počasti žrtvama NATO bombardovanja ljudska i moralna obaveza svih građana.
– Posebno na nama koji se bavimo javnim-državnim poslom je da činimo sve da očuvamo mir i stabilnost i da ne dozvolimo da poginu nevini ljudi – zaključio je Milićević.
– Tokom NATO bombardovanja svako od nas je bio meta. Meta su bili deca, žene, stari, ali i škole, mostovi i naši objekti, i zato smo danas ovde s jasnom porukom da stradanje našeg naroda i razaranje naše zemlje nikada ne smemo i nećemo zaboraviti – naglasila je potpredsednica Skupštine AP Vojvodine Aleksandra Đanković.
Tokom bombardovanja koje je trajalo 78 dana, prema procenama različitih izvora poginulo je između 1200 i 2500 ljudi, a teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.