Izložba “Trg slobode – srce Novog Sada”, koja prikazuje tri veka prošlosti centralnog gradskog prostora, otvorena je danas na Trgu slobode. Izložbu je otvorio predsednik Skupštine Grada Novog Sada Zdravko Jelušić, poručivši da je svaki grad bez svoje istorije obična naseobina.
– Mi moramo sačuvati ono što su prethodna pokoljenja uradila i ono što je srećom zaštićeno, što nije podložno izmenama. Ovo je trag istorije, ovo je trag predaka koji su živeli u ovom gradu. Na kraju krajeva, ovo je zavet svima nama da pokažemo koliko će naša generacija biti kreativna i šta ćemo mi ostaviti budućim pokolenjima – kazao je predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić.
Izložbu je priredio Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, a autori su Đorđe M. Srbulović, Ivana Neškov Repić, Aleksandra Zeković i mr Siniša Jokić. Prema rečima direktora Zavoda mr Siniše Jokića, izložba je otvorena u okviru manifestacije “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”.
– Novi Sad kao Evrpska prestonica kulture svakako treba svojim kulturnim sadržajima da da doprinos i obogati ovu manifestaciju. Zavod za zaštitu spomenika kulture brine o nepokretnim kulturnim dobrima, o našem kulturnom istorijskom jezgru, starom centru Novog Sada. Srce tog istorijskog jezgra je Trg slobode – istakao je mr Jokić.
On je dodao da je želja Zavoda da se ovom izložbom sugrađanima i turistima približi šta ima Novi Sad, koliko su objekti na trgu stari i značajani, ko ih je gradio, zašto ih je gradio i koji su se istorijski događaji dešavali na ovom prostoru.
Izložba prikazuje nekadašnje i postojeće objekte centralnog gradskog trga, sa propratnim tekstom na srpskom i engleskom jeziku, a panoi su izrađeni u pop art stilu. Tokom otvaranja izložbe deljeni su i flajeri sa podacima o Trgu slobode, a između ostalog je navedeno da se na Trgu slobode nalazila prva gradska kuća u Novom Sadu, prvi bioskop, prva štedionica, prva apoteka, prva sinagoga, ekskluzivne gostionice, hoteli, poslatičarnice, impresivna neogotička crkva…, kao i da je sa Trga slobode krenula poslednja Štafeta mladosti 1980. godine.
Realizaciju izložbe pomogla je Gradska uprava za kulturu, a biće postavljena do 20. maja 2017. godine.