Festival folklora Srba iz Krajine, Republike Srpske i Federacije BiH održan je večeras u Srpskom narodnom pozorištu, a tokom večeri na sceni Jovan Đorđević SNP-a nastupio je velik broj kulturno umetničkih društava, koje čine Srbi poreklom iz regiona.
Pre umetničkog dela programa, predsednik Skupštine Grada Novog Sada Zdravko Jelušić poručio je da je Novi Sad bio grad početka i onima koji su bežeći od zla ostali u njemu.
– Ne želim da ih podsećam na strašne uspomene, ali i te kako želim da im se svima zahvalim što su ostali baš ovde, dajući ovom gradu novu energiju, donoseći u ovaj grad kulturna nasleđa. Večeras ćete kroz pesmu i igru biti u prilici da dotaknete svoje nadublje emocije vezane za rodni kraj, ali i pošaljete poruku nošenu pozitivnom energijom da je upravo Novi Sad i Srbija sigurna luka u kojoj ćete nastaviti da negujete tradicije čuvane vekovima – kazao je predsednik novosadske Skupštine.
On je dodao da treba da se ponosimo Novim Sadom.
– Juče je bio Srpska Atina, a danas je ne samo to već i Omladinska prestonica Evrope 2019. godine i Evropska prestonica kulture. Verujem da ne bi to bio bez vaše energije, vašeg folkora i bez vas – zaključio je predsednik gradskog parlamenta Zdravko Jelušić.
Izaslanik predsednika Republike Srbije i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić istakao je da politika Vlade Srbije i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića pomoći Srbima, svima i svuda.
– Srbija je danas više u poziciji da pomaže našem narodu u celom regionu. Očuvanje našeg identiteta, naše kulture je nešto što je prioritet. Živimo u teškom vremenu, jasno je da postoje oni kojima smeta srpski identitet u svim njegovim oblicima, ali naše ja da posvećenošću, istrajnošću, ljubavlju prema našem rodu, našem identitetu i našoj kulturi, uz snažnu zaleđinu državnih institucija Republike Srbije čuvamo vezu svih Srba sa maticom i da kao država Srbija pružamo garancije za miran opstanak Srba koji su se našli podeljeni širom balkanskog poluostrva – podvukao je Đurić.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i izaslanik predsednice Republike Srpske Dragan Bogdanić ocenio je da ovaj Festival predstavlja značajan i veličanstven događaj “na kojem mi pokazujemo kako čuvamo svoju tradiciju, svoju kulturu, kako se držimo zajedno.”
– Za nas ne postoje granice, mi smo jedan narod i upućeni smo jedni na druge, spremni jedni drugima da pomognemo – precizirao je Bogdanić, dok je pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević poručila da je festival od velikog značaja.
– Ovim festivalom čuvamo i negujemo vrednosti srpskog naroda, svega onoga što su nam preci ostavili, a naši velikani gradili. Naša je obaveza ne samo da čuvamo naše nasleđe zbog nas, već zbog naše dece, naše budućnosti – zaključila je Milošević.
Ovogodišnji Festival je četvrti po redu, a manifestacija je revijalnog karaktera, koja čuva i neguje nematerijalno kulturno nasleđe Srba iz regiona. Organizatori su Zavičajno udruženje “Sava Mrkalj” i Savez Srba iz regiona, čiji je predsednik, narodni poslanik Miodrag Linta izdvojio osnovne ciljeve Festivala.
– Afirmacija, prezentacija, prenošenje i očuvanje izvorne krajiške igre, pesme i plesa, kako bi se javnosti pokazalo da u regionu i dalje postoji svest za očuvanjem kulture i tradicije Srba – kazao je Linta.
Organizatori festivala su Savez Srba iz regiona i Zavičajno udruženje “Sava Mrkalj”, a ovogodišnji Festival okupio je više od 300 učesnika, članova kulturno-umetničkih društava. Pored KUD-ova iz Srbije učestvuju i KUD-ovi iz Hrvatske, Republike Srpske, Federacije BiH i Mađarske, koji rade na očuvanju kulturnog nasleđa Srba u regionu a koji i dalje žive na tim prostorima.