Članice i članovi Komisije za rodnu ravnopravnost na današnjoj sednici obeležili su Dan rodne ravnopravnosti osvrtom na rodno zasnovane teme u našem društvu i diskusijom koliko je u našem gradu u praksi zastupljena primena rodne ravnopravnosti.

Sednicom je predsedavala zamenica predsednice Skupštine Grada i zamenica predsednice Komisije Kristina Karaić, koja je, u svom uvodnom izlaganju, naglasila da zajednica koja neguje rodnu ravnopravnost jeste zajednica koja ulaže u svoju budućnost. Podsetila je da Novi Sad čini mnogo na unapređenju rodne ravnopravnosti, te da je još 2017. godine Skupština Grada Novog Sada donela Odluku o usvajanju Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou, a povelja je okvir za izradu Lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost koje je Skupština kasnije donosila. Takođe, novosadska Skupština je donela i Odluku o ravnopravnosti polova Grada Novog Sada, kojom se uređuje i obezbeđuje ravnopravnost polova i ostvarivanje jednakih mogućnosti u Gradu Novom Sadu i njegovim organima – istakla je Karaić.

Sednici su prisustvovale i dr Nada Padejski Šekerović, psihološkinja i rukovoditeljka Sigurne ženske kuće u Novom Sadu i dr Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana – ombudsmanka, koje su govorile o rodno zasnovanoj diskriminaciji i o nasilju nad ženama, ali su i naglasile da institucije u Novom Sadu, počev od policije, tužilaštva, Centra za socijalni rad, Sigurne ženske kuće, ulažu napore da se taj vid nasilja smanji i da se žrtvama pruži sva adekvatna pomoć.

Karaić je dodala da Novi Sad kao lokalna samouprava kontinuirano donosi akte i institucionalno pristupa oblasti rodne ravnopravnosti i svega što ona obuhvata: od ravnopravnog učešća žena i muškaraca u javnom i privatnom sektoru, rodnog budžetiranja, jednakoj zastupljenosti u organima grada, do mera protiv diskriminacije i otklanjanja nepravilnosti u pogledu položaja i prava polova.

– Činimo sve što je u nadležnosti Grada Novog Sada da kroz alate koji unapređuju rodnu ravnopravnost omogućimo da princip ravnopravnosti integrišemo u strateške dokumente, ali i da takav prinip zaživi u stvarnom životu – zaključila je Kristina Karaić i dodala da obeležavanje Dana rodne ravnopravnosti pruža priliku da se istakne značaj ovog principa za razvoj i napredak lokalne zajednice, da se posvetimo ovom cilju, da inspirišemo promene i da zajedno gradimo pravednije i bolje društvo.