Изложба “Трг слободе – срце Новог Сада”, која приказује три века прошлости централног градског простора, отворена је данас на Тргу слободе. Изложбу је отворио председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић, поручивши да је сваки град без своје историје обична насеобина.
– Ми морамо сачувати оно што су претходна покољења урадила и оно што је срећом заштићено, што није подложно изменама. Ово је траг историје, ово је траг предака који су живели у овом граду. На крају крајева, ово је завет свима нама да покажемо колико ће наша генерација бити креативна и шта ћемо ми оставити будућим поколењима – казао је председник Скупштине града Здравко Јелушић.
Изложбу је приредио Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада, а аутори су Ђорђе М. Србуловић, Ивана Нешков Репић, Александра Зековић и мр Синиша Јокић. Према речима директора Завода мр Синише Јокића, изложба је отворена у оквиру манифестације “Музеји Србије, десет дана од 10 до 10”.
– Нови Сад као Еврпска престоница културе свакако треба својим културним садржајима да да допринос и обогати ову манифестацију. Завод за заштиту споменика културе брине о непокретним културним добрима, о нашем културном историјском језгру, старом центру Новог Сада. Срце тог историјског језгра је Трг слободе – истакао је мр Јокић.
Он је додао да је жеља Завода да се овом изложбом суграђанима и туристима приближи шта има Нови Сад, колико су објекти на тргу стари и значајани, ко их је градио, зашто их је градио и који су се историјски догађаји дешавали на овом простору.
Изложба приказује некадашње и постојеће објекте централног градског трга, са пропратним текстом на српском и енглеском језику, а панои су израђени у поп арт стилу. Током отварања изложбе дељени су и флајери са подацима о Тргу слободе, а између осталог је наведено да се на Тргу слободе налазила прва градска кућа у Новом Саду, први биоскоп, прва штедионица, прва апотека, прва синагога, ексклузивне гостионице, хотели, послатичарнице, импресивна неоготичка црква…, као и да је са Трга слободе кренула последња Штафета младости 1980. године.
Реализацију изложбе помогла је Градска управа за културу, а биће постављена до 20. маја 2017. године.