Дводневна Конференција “Стварање дигиталних локалних скупштина”, чији је циљ да се прикаже како дигиталне технологије доводе до значајних промена у окружењу и културном миљеу скупштина на локалном нивоу, почела је данас у Конгресном центру ”Мастер”. Конференцију заједнички организују Град Нови Сад и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији, у оквиру пројекта: “Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине – друга фаза”, који је подржала Швајцарска агенција за развој и сарадњу (SDC) и намењена је представницима скупштина градова и општина у Републици Србији.
Присутне су на самом почетку Конференције поздравили градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, стална координаторка УН и стална представница Програма УН-а за развој (UNDP) Карла Херши, директорка Швајцарске агенције за развој и сарадњу Урсула Лојбли и председник Скупштине Aутономне покрајине Војводине Иштван Пастор.
– Овде је пре свега реч о бенефиту за грађане, а не за саму администрацију, јер је циљ да њима информације и услуге локалних самоуправа буду доступније. Нови Сад је од стране Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре оцењен као најбоља локална самоуправа када је реч о електронском издавању грађевинских дозвола. Ради се и на развијању е-управе, али Нови Сад је најпре регионални ИТ центар са снажним универзитетом и великом инвестицијом изградње новог Научно-технолошког парка, и све је то умрежено у контексту ове приче. Такође, Скупштина града готово је у потпуности прешла на електронско вођење седница, укључујући достављање скупштинског материјала и комуникацију са одборницима – нагласио је градоначелник Милош Вучевић.
Према речима председнице Народне скупштине Републике Србије Маје Гојковић живимо у времену када се без дигитализације не може.
– Скупштина РС је лидер у односу на остале органе управе када говоримо о е-парламенту, дигитализацији и отварању према грађанима. Недавно нас је Интерпарламентарна унија препознала као пример добре праксе, не само у региону већ и у свету, што је велики комплимент за нас. Наш начин рада представили смо другим учесницима Конференције Интерпарламентарне уније одржане у Санкт Петербургу прошле седмице. Грађани су добитници у овом процесу јер се ствара могућност за бољу интеракцију са органима управе, скраћење поступка и доступност информација које су им потребне у свакодневном животу – казала је Гојковићева.
Директорка Швајцарске агенције за развој и сарадњу Урсула Лојбли оценила је да је дигитализација веома важна за ефикасност и транспарентност рада локалних самоуправа, и да представља моћан алат за јачање демократије, те да Швајцарска агенција за развој повећава подршку таквим пројектима у Србији.
Представница Програма УН-а за развој (UNDP) Карла Херши истакла је да напредак технологије умногоме утиче на комуникацију и свакодневни живот људи и захвалила се Швајцарској што ће презентовати иновације у тој области на корист грађана Србије.
После уводних излагања, председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић, заједно са Маријом Кујић из Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, председником Скупштине Панчева Тиграном Кишом и генералним секретаром Скупштине Града Зрењанина Миланом Мркшићем, учествовао је у панелу “Значај и утицај на дигитализацију на локалном нивоу и увођење е-парламента”. Председник новосадске Скупштине истакао је значај дигитализације Скупштине Града Новог Сада, објаснивши да се првобитно мора поћи од пројектног задатка. Он је као важну чињеницу истакао прилагођавање Пословника о раду Скупштине дигитализацији, поручивши да се дигитализацијом остварује већа ефикасност парламента, али и знатне уштеде.
За време дводневне конференције, учесници ће имати прилике да сазнају о значају дигитализације на локалном нивоу, искуствима и изазовима у увођењу е-парламента, чују међународна искуства, добију додатна знања о правном оквиру за увођење нових технологија у циљу повећања јавности у раду и јачања двосмерне комуникације са грађанима у локалним заједницама. Као посебан сегмент конференције и пример добре праксе предвиђена је и демонстрација функционисања е-парламента y Скупштини Града Новог Сада.