Прва конференција локалних скупштина Србије, коју организују Град Нови Сад и Скупштина АП Војводине, у сарадњи са пројектом ”Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине – друга фаза”, који финансира Влада Швајцарске, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП), почела је данас у Скупштини АП Војводине.
Како се могло чути у уводном делу, у фокусу конференције су дигитализација, модернизација Е-управе, као и механизама за већу партиципативност грађана у раду парламената свих нивоа власти, а посебно на нивоу локалних самоуправа.
– Нови Сад је почаствован што је домаћин и суорганизатор овог догађаја, чији је општи циљ унапређивање рада локалних парламената и њихова боља кореспонденција, посебно зато што су они увек прва адреса грађанима и носе висок ниво спровођења одлука, не само са локалног него и са централног нивоа. Пред нама су бројни закони и одлуке које ћемо морати да применимо, али акценат конференције мора бити усмерен на то како да градске и општинске управе учинимо отворенијим и доступнијим за грађане, и да након изборног процеса не долази до прекида отвореног дијалога. То звучи једноставно, а у пракси има изазова, међутим сигуран сам да можемо правилно да одговоримо на тај задатак, и то искључиво због наших грађана који су носиоци суверенитета државе, сваког града и општине.
Ово је само почетак процеса који ће трајати и биће конкретних мера које ће побољшати комуникацију, Е-управу и спровођење стратешких циљева – рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и нагласио да ће две трећине мера које треба да се реализују у процесу евроинтеграција бити спровођене на локалном нивоу, те да градови и општине за то морају бити адекватно припремљени.
Потпредседник Скупштине Aутономне покрајине Војводине Дамир Зобеница изјавио је да Канцеларија УНДП-а и Швајцарска влада пружају пуну подршку Скупштини Војводине у модернизацији рада. Како је објаснио, захваљујући томе потпуно је опремљена сала на другом спрату са најсавременијим техничким уређајима.
Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић рекао је да је то министарство уважавало параметре четврте индустријске револуције, дигитализације и циљева одрживог развоја Уједињених нација, радећи на изменама и допунама Закона о локалној самоуправи.
– Довели смо до тога да спровођење јавне расправе у поступку припрема одлуке о инвестиционом делу буџета постане имепративна норма, а сада је законом прописано унапређивање процеса комуникације са заинтересованом јавношћу – казао је Ружић.
Председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић, који је учествовао на првом панелу, истакао је да се од Новог Сада као града у којем више од четири хиљаде људи раде у ИТ сектору, “очекује да будемо испред других и ми смо до сада то урадили”.
– Све оно што локални парламенти раде и што је производ тог рада је власништво грађана. Четврта индустријска револуција подразумева пре свега податке, у њеном епицентру је податак. Када говоримо о локалним самоуправама морамо да нагласимо да све оно што буде прошло кроз локални парламент, а власништво је грађана, мора бити доступно грађанима и то на најлакши могући начин, начин на који савремени свет препознаје – прецизирао је Јелушић.
Представницима градова и општина Србије који учесутвују у раду конференције, такође су се обратили потпредседник Народне скупштине Републике Србије Верољуб Арсић, потпредседник Владе АП Војводине Ђорђе Милићевић, руководилац Одељења за демократско управљање Швајцарске канцеларије за сарадњу Саша Милер и заменица Сталног представника УНДП-а Стелиана Недера.
Прва конференција локалних скупштина Србије одржава се данас и сутра, а кроз панел дискусије, на конференцији ће учесницима бити представљени законски прописи, који уводе нове правне алате ради јачања надзорне улоге скупштина на локалном нивоу, као и нову парламентарну праксу: јавна слушања и поступак јавне расправе. Такође, посебна пажња ће бити посвећена примени и утицају дигиталних платформи и иновација на парламенте, али и на позитивне промене по питању јавности у раду на локалном нивоу како би се успоставила што ефикаснија двосмерна комуникација са грађанима. Поред наведених тема, учесницима конференције биће указано на значај које локалне скупштине имају за остваривање и праћење спровођења Циљева одрживог развоја.