Свечаним програмом и отварањем изложбе “Словачка свадба”, вечерас је у Културном центру “Кисач” отворен нови галеријски простор. Отварање нове, потпуно адаптиране галерије, одржано је у оквиру 4. фестивала “Словачке народне ношње Словака у Војводини” у Кисачу, а нови галеријски простор, највећу и најопремљенију такву галерију у словачкој заједници у Војводини, отворио је председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић.
– Колорит Војводине сигурно не би био то што јесте без Словака који су успели да сачувају своју историју. Знамо да су народи и њихови делови у расејању увек у чврстој вези. Словаци данас у Србији представљају мост према Словачкој држави и народу па верујем да ћемо и убудуће, подржавајући овакве активности, наставити да ојачавамо везу српског и словачког народа – поручио је председник новосадског парламента Здравко Јелушић на отварању.
Он је подсетио да је Град Нови Сад уложио врло значајна средства, око 4,7 милиона динара у адаптирање галерије, док је за поставку изложбе “Словачка свадба” издвојено око милион динара.
– Поред редовних програмских активности које се финансирају од стране града, Нови Сад улаже у то да Словаци као народ који има чиме да се поноси, сачувају своју културу за будућа покољења – закључио је председник Скупштине Здравко Јелушић.
Нова галерија носи назив по др Људевиту Милошу Мичатеку, народном активисти, правнику и једном од делегата Велике народне Скупштине у Новом Саду, а директор КЦ “Кисач” Павел Сурови казао је да овај “Културни центар спаја Словаке”.
– Наша визија је да овај простор служи уметницима не само из Кисача, већ и из других места у Војводини, Ковачице, Селенче, Бачког Петровца и других. Сви они моћи ће да представе своје радове овде. Ову капиталну инвестицију омогућио нам је Град Нови Сад, а отварањем нове галерије бројни уметници ће од сада моћи да представе своје радове у кисачком Културном центру – подвукао је Сурови.
Званице на отварању поздравио је и Мирослав Брна, повереник и члан председништва Немачког народног савеза за Јужнобачки округ, објаснивши да је пре два месеца овај простор био девастиран.
– Захваљујући Граду Новом Саду, сада је ово једна модерна галерија и сви ми можемо да уживамо у данашњем дану и прелепој изложби која приказује живахност и лепоту словачке свадбене ношње – закључио је Брна.
Након отварања галерије, уследило је свечано отварање 4. фестивала “Словачке народне ношње Словака у Војводини”, који је такође отворио председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић, пожелевши Кисачанима да и даље чувају своју традицију.
– Град Нови Сад увек ће подржавати очување културог наслеђа сваког народа који овде живи. У разговору са словачким дипломата сазнао сам да су неки културолошки садржаји, који су практично били заборављени и у самој Словачкој, поново откривени на овим просторима. За понос свима нама је што Словаци у Војводини у дугом периоду овако посвећено негују словачку културу – закључио је председник градског парламента Здравко Јелушић.
Након свечаног дела, публика је имала прилику да види етномјузикл “Аничко и Јаничко”, модну ревију креаторке Јарославе Вурл Коцан из Словачке, која је представила своју колекцију свечаних и балских хаљина, као и ревију старих словачких народних ношњи из словачких средина у Војводини. Фестивал је настављен промоцијом фотомонографије ношњи из Кисача, а додељена је и награда мис фестивала и аутентичне ношње.
Фестивал “Словачке народне ношње Словака у Војводини” је од изузетног значаја за словачку заједницу у Србији јер промовише културно, материјално и нематеријално наслеђе Словака. Ова манифестација доприноси очувању идентитета словачке националне мањине у Србији, промовишући народне ношње и традицију Словака стару скоро 300 година.