Наша земља има добар и адекватан правни оквир за достизање равноправности жена, усвојени су веома добри закони и стартешка документа, али је, ипак, испред нас још пуно посла, јер статистички подаци говоре у прилог томе да још увек нисмо достигли пуну равноправност полова, речено је на данашњој трибини “Родна равноправност у Републици Србији и спречавање дискриминације над женама”, одржаној у Великој сали Скупштине Града Новог Сада.
Трибина је одржана у организацији Града Новог Сада, уз учешће представника и представница државних и независних институција, а председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић, поздрављајући учеснике и учеснице, истакао је да је “немогуће говорити о културолошком нивоу у самом граду, а не споменути у том контексту права жена”.
– Сигурни смо да овакви догађаји могу да унапреде све оно што се подразумева по данашњим стандардима културолошког бивстовања у неком окружењу. Нама из локалне самоуправе, када је Града Нови Сад у питању, остаје да се захвалимо свима онима којима смо се обратили и замолили да се оваква трибина одржи у нашем граду, како би жене препознале своја права на прави начин и наравно та права остварила – поручио је председник новосадског парламента Здравко Јелушић.
Он је додао да права жена није само ствар “статистиких података”, већ и оваквих сусрета, где ће се створити критична маса знања како да се жене изборе да дођу у ситуацију да равноправно учествују на различитим нивоима, па и у политичком животу.
Уводну реч дала је председница Комисије за родну равноправност Скупштине Града Новог Сада Мирјана Василић, а повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић прецизирала је да подаци из године у годину показују да су жене и даље изложене бројним видовима дискриминације, а најчешће дискриминације на тржишту рада и приликом самог запошљавања.
– Изузетно је значајно да се питањима елиминације дискриминације, али и достизања пуне равноправности која нам је гарантована Уставом и законима, бавимо константно, сваког дана – казала је Јанковић.
Он је оценила као изузетно добро што се Град Нови Сад одлучио да се посвети овим питањима.
– Одржавамо обуку свих државних службеника и службеница које раде у локалним самоуправама у погледу примене антидискриминационих прописа и постоји један адекватан и добар правни оквир за заштиту од дискриминације, али грађани грађанке треба у већој мери да га користе – поручила је повереница за заштиту равноправности.
Она је додала да се мали број жена налази на руководећим положајима, потом да су у много мањем броју власнице предузећа, да се у мањем броју баве предузетништвом, као и да су у много мањем броју жене власнице над земљом, што, како је објашњено, представља изузетно велики проблем, те жене додатно доводи у тежак положај у старијем животном добу.